אילו מזונות ממכרים?

אוהבים שוקולד, פיצה וצ'יפס? אתם בבעיה. מחקר חדש מצא כי לא חשוב כמה אתם מבינים באוכל בריא, אם אתם מכורים למזונות מעובדים ומשמינים אתם תתקשו לעמוד ביעדי הדיאטה שלכם. ויש להם גם המלצה
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


חושבים שאתם מבינים בתזונה, יודעים להבדיל בין פחמימות לחלבונים וכמה קלוריות יש בפרוסת לחם? זה עדיין לא אומר שאתם אוכלים בריא. מסתבר, שלא חשוב כמה אתם מבינים בתזונה נכונה, ישנם מאכלים ממכרים שפשוט אי אפשר להפסיק לאכול אותם... ולהשמין.


חוקר באוניברסיטת מישיגן הגיע לאחרונה למסקנה כי מזונות מעובדים כמו שוקולד, פיצה וצ'יפס הם בין המאכלים הממכרים ביותר. החוקר חשב כי יש עניין ציבורי לערוך מחקר, אשר יבחן באופן ספציפי אילו מזונות עשויים להיות מעורבים במה שמכונה היום התמכרות לאוכל, ובכך למעשה למגר את הגורמים להשמנת יתר קיצונית ולקטוע את ההתמכרות בעודה באיבה בקרב צרכנים פוטנציאליים לצריכת מזונות משמינים וממכרים.


הבעיה: התמכרות לאוכל
מחקרים קודמים, שנעשו בבעלי חיים, הגיעו למסקנה כי מזונות עם תוספת שומן או מזונות המכילות פחמימות מזוקקות (כמו קמח וסוכר לבנים), כלומר מזונות מעובדים במיוחד, עשויים להיות הטריגר לפעילות אכילה ממכרת. מחקרים קליניים בבני האדם הראו כי אנשים מציגים מאפיינים של מכורים לסמים, כלומר עומדים בקריטריונים להתמכרות לסמים מבחינת רמת עוצמת ההתמכרות, כאשר החומר הוא אוכל.


מזון מעובד ידוע בדרך כלל בטעמים אגרסיביים, מתובלים, מלוחים או שמנים, והם מועדפים לצריכה על ידי בני האדם פעמים רבות על פני מזונות הנחשבים לבריאים. עד כה לא נבחן ברצינות הקשר בין מזונות אלו לבין תופעת ההתמכרות לאכילה, אך בשנים האחרונות הולכות וגוברות העדויות המרשיעות נגדם.


פרופ' אשלי גרהרט, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת מישיגן בארצות הברת, מסבירה: "מזונות אלו בהחלט יכולים לעורר תגובת התמכרות בבני אדם, ולא ממש ידוע גם עד כמה תגובות ההתמכרות הללו עלולות להיות קיצוניות ומרחיקות לכת, כלומר מה אנשים יהיו מוכנים לעשות על מנת להשיג את אותם המזונות שוב ושוב".


מזון לא מעובד, ללא פחמימות, שומן, מלח רב, תוספות פרוקטוז ועוד חומרי שימור מודרניים, כגון: אורז חום וסלמון כבר הוכחו כמזונות שאינם מפתחים התנהגויות ממכרות הקשורות לאכילה.


המחקר: למה אנשים מכורים?
המחקר הנוכחי בדק את השפעות הרכיבים במזונות אשר עשויים להיות ממכרים. במסגרת המחקר נבדקו התפקידים של עיבוד, תכולת שומן ועומס גליקמי, כפי שפורסם באתר
Pols.


אריקה שולטה, דוקטורנטית לפסיכולוגיה UM והמחברת הראשית של המחקר, מסכמת את ממצאי המחקר ומסקנותיו: "אנשים עם סימפטומים של התמכרות לאוכל או בעלי מדד מסת גוף ((BMI גבוהה יותר דיווחו על בעיות גדולות יותר עם מזון מעובד. חלק מהסימנים אף מצביעים על כך כי חלקם של הנחקרים עשוי להיות רגיש במיוחד למאפיינים המתגמלים האפשריים של מזונות אלו".


ההמלצה של שולטה היא למפות את המזונות הממכרים ולספק המלצות תזונה בהתאם לכלל האוכלוסייה. "אם מאפיינים של מזונות מסוימים קשורים באכילה ממכרת עבור אנשים מסוימים, זה עשוי להשפיע על הנחיות תזונה, כמו גם יוזמות מדיניות ציבוריות כגון שיווק מזונות אלה לילדים".


"זהו צעד ראשון בדרך לזיהוי מזונות מסוימים ותכונות של מזונות, שיכולים לגרום לתגובה ממכרת", מסכמים החוקרים. "הדבר יכול לעזור לשנות את הדרך בה אנו ניגשים לטיפול בהשמנת יתר. לא מדובר עוד בקיצוץ של מזונות מסוימים, אלא אימוץ שיטות המשמשות לצמצום עישון, שתייה ושימוש בסמים במלחמה בהשמנת היתר הקיצונית".


לקריאה נוספת:
ניתוח עוצר התמכרות למזון
10 כללים לבטיחות בתזונה
ארוחה משפחתית רגועה
עולם ללא גלוטן
הרצאות החודש במלב"י      18/05/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
למה סלייס אחד אף פעם לא מספיק?
מזונות מעובדים במיוחד עשויים להיות הטריגר לפעילות אכילה ממכרתמזון מעובד ידוע בדרך כלל בטעמים אגרסיביים, מתובלים, מלוחים או שמנים

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©