ארוחה משפחתית רגועה ושקולה

מחקר חדש שוב מזכיר לנו את חשיבותה של הארוחה המשפחתית ותרומתה על שמירה על משקל תקין במיוחד בקרב משפחות עם ילדים צעירים. היעדרה של ארוחה המשפחתית מסדר היום עולה לילדים שלכם במשקל. בדוק
מאת: ד"ר אסנת רזיאל


אם בשנות השישים והשבעים כמעט בכל בית בישראל הייתה התכנסות משפחתית סביב שולחן האוכל דבר שבשגרה, הרי שישראל של היום, שלא בשונה ממדינות מערביות אחרות, מתקשה לקיים את המסורות של פעם שעיקרן פנאי למשפחה.


אחד הקורבנות הראשונים היא ארוחת הערב המסורתית בעיקר בשל הארכת שעות העבודה בישראל. בבתים רבים נוטים היום לדלג עליה, ובמידה שכבר מקיימים אותה עושים זאת בחופזה ובמהירות בכפוף ללוח זמנים הדוק ולחוץ מדי שלא נותן זמן ליהנות מהערכים המוספים הטמונים בהתכנסות המשפחתית סביב שולחן האוכל.


ארוחה משפחתית מונעת עלייה במשקל


אם אתם מאלה שממהרים מדי כשאתם אוכלים ביחד או לא אוכלים בכלל ביחד עם הילדים, כדאי שתשקלו שוב את לוחות הזמנים שלכם. מחקר חדש מצליח להוכיח את החשיבות שבקיום ארוחות משפחתיות רגועות וחיוביות ככאלו שיכולות לסייע ולתרום לניהול נכון ולשמירה על משקלם של הילדים.


המחקר בראשותה של ג'ריקה ברג, פסיכולוגית באוניברסיטת מינסוטה, משלים מחקרים אחרים בנושא שכבר העידו כל כך כי ארוחות משפחתיות בכללן עשויות לסייע להדוף את בעיית משקל היתר בקרב ילדים.


במסגרת המחקר צוות המחקר אסף כ-120 משפחות עם ילדים בגילאים 12-6. כל משפחה נדרשה להקליט את מהלך הארוחה. חוקרים בחנו את ההקלטות המצולמות הללו וניסו לקבוע האם יש בהן גורמים היכולים להוות פקטורים מועילים במלחמה בהשמנת היתר הקיצונית בקרב ילדים ובני נוער. החוקרים בחנו את משך הארוחה, את סוג המזון שהוגש בה ואת האינטראקציה בין בני המשפחה במהלכה.


לאחר שבחנו את הצילומים מצאו החוקרים קשר ישיר בין ילדים בעלי משקל תקין לבין אינטראקציה חיובית בין בני המשפחה, קרי ההורים עצמם והילדים אל מול ההורים, בהשוואה לילדים בעלי משקל עודף. ילדים בעלי משקל תקין גם היו בעלי סיכוי גבוה יותר לקבל חיזוקים חיובים מעל גבי השולחן המשפחתי בהשוואה לילדים בעלי משקל עודף. המחקר קובע כי במשפחות בהן יש ילדים בעלי משקל עודף האווירה סביב שולחן הארוחה המשפחתית הייתה חיובית פחות ובאופן כללי כאוטית ומבולגנת יותר.


ילדים בעלי משקל עודף נטו יותר לשמוע הערות של הוריהם על מטלות, שעשו או לא עשו, והזמן שהוקדש לאינטראקציה חיובית ולביטוי העצמי של הילדים אל מול ההורים היה נמוך יותר בהשוואה לילדים בעלי משקל תקין.


שמנים אוכלים פחות זמן


באופן שהפתיע אפילו את החוקרים, אחד מנתוני המחקר המעניינים היה כי דווקא ילדים בעלי משקל עודף ישבו פחות זמן סביב השולחן המשפחתי מאשר ילדים בעלי משקל תקין. רבים מהילדים בעלי המשקל העודף (כ-30%) סיימו את הארוחה דווקא בחדרם, לעומת כ-17% בלבד מהילדים בעלי המשקל התקין.


על פי ברג, ארוחה משפחתית לא צריכה להיות בהכרח ארוכה במיוחד בכדי שתהיה לה השפעה חיובית על משקל הילד, אלא יותר חשובה רמת האינטראקציה במהלכה בין ההורים לילדים. עורכי המחקר קוראים להורים לעסוק בתקשורת חיובית עם הילד ופחות בביקורת במהלך הארוחה ולנסות ולהעצים את תחושתם של הילדים במהלכה.


מוסד הארוחה המשפחתית הוותיק, בה כל אחד מבני המשפחה יכול היה להתכנס סביב בני משפחתו ולקבל מהם תמיכה רגשית, הוא מוסד תומך, והוא תומך גם בשמירה על משקל והתפתחות תקינה של הילדים. אם אתם מרגישים שהארוחה המשפחתית היומית חסרה לכם, אולי כדאי שתעשו את המאמץ לקיים אותה. מתברר כי היא מכילה הרבה יותר מערכים נוסטלגיים בלבד.


לקריאה נוספת:
 חורף נטול קלוריות
אופס, הילד שלי שמן!
תיקון לפרוסקופי לניתוח בריאטרי
המדינות הכי שמנות בעולם
הרצאות החודש במלב"י      17/01/2015                    שלח לחבר                          הדפס
 
אוכלים ביחד? סיכוי גבוה כי משקלכם תקין
צוות המחקר אסף עדויות מכ-120 משפחות עם ילדים בגילאים 12-6ארוחה משפחתית לא צריכה להיות בהכרח ארוכה במיוחד בכדי שתהיה לה השפעה חיובית על משקל הילד

 
 
Google
מה הצריכה המטבולית הבסיסית שלך
מין
משקל בק"ג
גובה בס"מ:
גיל
ה-BMR שלך חישוב BMR
כמה קלוריות נחוצות
בכדי שאשמור על משקלי ?
פעילות
דרישה יומית קלוריות
דוא"ל
שם
 
ליידי אסיא אסיא מדיקל
דיאטה
קישורים
תנאי שימוש
מדיניות פרטיות
כניסה לרופאים
איך להגיע
הוסף למועדפים
כל הזכויות שמורות למרכז לטיפול בהשמנת יתר ©